KNJIŽNI MOLJ

16. 9. 2022

 

Poletje je hušknilo mimo kot topel morski val in spet je tu september z novimi novičkami in bralnimi predlogi vaše knjižnice. Z navdušenjem na svojih policah pozdravljamo svežo knjižno poslastico pisateljice in vizualne umetnice Lele B. Njatin, kateri je naslov posodila kar znana stavba v središču našega mesta: Samski blok. To poletje je bilo očitno rodovitno za domače ustvarjalce, saj je luč ugledala tudi nova pesniška zbirka naše iskrive pesnice Živke Komac z naslovom Zdajšnjina, predstavitve katere se v Knjižnici Kočevje veselimo v mesecu oktobru. Upamo, da ste tudi vi uresničili svoje poletne načrte, se spočili, nadihali dobrega zraka, se naplavali, nahodili, naužili sončnih žarkov in prebrali svoj izbrani kupček dobrih knjig. Čeprav nas bo večina s septembrom zakorakala v bolj aktivno in obveznosti polno šolsko leto, upamo, da se bo še vedno našla urica tu in tam za branje. Morda vas prepriča ravno opis katere izmed naših tokratnih izbrank:

 

NJATIN B., LELA: SAMSKI BLOK

Cankarjeva založba, 2022

Le kdo izmed prebivalcev Kočevja ne pozna Samskega bloka, za oko današnjega časa precej puste stanovanjsko – poslovne stavbe, umeščene na trg med mestno kavarno in cerkvijo, ki pa ji še danes daje poseben čar kip Deklice s piščalko. V zgornjih treh nadstropjih se vrstijo okna stanovanj, v pritličju pa se nahajata trgovina in pekarna. Marsikdo bi bil presenečen, da je ta stavba dovolj zanimiva, da bi po njej naslovili knjigo. A za avtorico je to najpomembnejša stavba v Kočevju. To je namreč njen prvi dom. In na nek način tudi tisti edini pravi dom, kamor se je vračala, tudi ko so jo odrasla pota popeljala povsod po svetu in jo ustalila v Ljubljani. Po smrti mame Angele Lela v garsonjeri Velike hiše, kot jo je imenovala kot majhna deklica, vzpostavi atelje. Med pandemijo se nastani v njem in piše. Ustvarjalni proces pisanja romana se prepleta s procesom prebolevanja mamine smrti in spominjanja otroštva v Kočevju. Roman je sam po sebi opis nastanka umetniškega dela: preko zgodbe, prepredene s samorefleksijo, spremljamo ustvarjalni proces, ki se ni pričel odvijati z vzpostavitvijo ateljeja in Lelino zavestno odločitvijo za posamezen projekt, ampak že mnogo prej, v njenem zgodnjem otroštvu. Sledimo prehajanju resničnosti v umetnost, od rojstva navdiha do zrele umetnosti. V zadnjem desetletju je Lela kot del svojih umetniških projektov analizirala mesto, natančno opazovala in poslušala skupnost njegovih prebivalcev ter z njo iskala dialog. Svoje umetniške akte s ciljem sestavljanja odraza duhovnega profila mestne skupnosti v romanu med seboj poveže in zaokroži v celoto. V prepletu spominov, fikcije, esejističnih razmislekov in dokumentarnih podatkov se pred našimi očmi odvije roman, ki pripoveduje zgodbo o Leli, njeni mami Angeli, hkrati pa tudi zgodbo o Kočevju in njegovih ljudeh. Obvezno branje za vse Kočevce!
Iz knjige:

„Nimam občutka, da tukaj živim, kot smo živeli nekoč. Samski blok se je zame skrčil na mojo garsonjero in to teraso. Zamlada je bila moja dežela ves Samski blok, tudi moje poti skozi Kočevje so bile le njegovi podaljški v neznano, kakor zavzemanje novega teritorija zanj, krčenje tujine morda. Zdaj skozi mesto stopam bolj gotovo, samostojno, vsepovsod. Tipam za Kočevjem kot tistim drugim. Tujega več ne povezujem z ozemljem. Lahko bi razmišljala in ustvarjala drugje, v drugem mestu, v drugačni stavbi. Kjerkoli, kadarkoli. Ampak tukaj, tukaj čutim neizbežnost ohranjanja ravnovesja med Samskim blokom in Kočevjem.“

 

BARBERY, MURIEL: EN SAM CVET

Mladinska knjiga, 2022

Francoska virtuozinja lepe besede Muriel Barbery, do sedaj pri nas poznana po Eleganci ježa in Življenju vilinov, nas v novem romanu popelje na Japonsko, natančneje v Kjoto, ki ga pozna iz prve roke, saj je v njem tudi sama preživela nekaj let. V romanu v to veliko japonsko mesto na branje oporoke svojega očeta, ki ga ni nikdar poznala, iz Francije pripotuje mlada botaničarka Rose. Kot nam da slutiti že naslov sam, se v romanu kot motiv pogosto pojavlja cvet, na katerega je Rose kot poznavalka še toliko bolj pozorna. V vsako poglavje romana nas popelje stara azijska legenda, ki jo pisateljica umetelno poveže z aktualnim dogajanjem in občutji. V Kjotu se Rose nastani v očetovem stanovanju, kjer jo sprejme njegova osebna pomočnica Sayoko. V javorjevi sobi spozna očetovega poslovnega partnerja in prijatelja, Belgijca Paula, ki jo po očetovih navodilih pred branjem oporoke vsak dan vodi od enega budističnega svetišča do drugega. Rose na vsakem koraku obdaja lepota, ki jo zna avtorica tako spretno opisati: naj bo to cvet potonike, japonski vrt, tempelj ali skodelica matcha čaja v čajnici. V tem času se med njo in Paulom spleta posebna vez in v zdolgočaseni in jezni Rose, ki dotlej ni zares znala uživati življenja, se vsak dan nekaj premakne in spremeni, del nje umira in se hkrati rojeva nov. Ganljiv, vrhunsko spisan roman, ki spretno prepleta vedno iste motive na več ravneh, dokazuje koliko lahko človek da drugemu tudi po svoji smrti.Iz knjige:

»Ob ogledalu v prostorni in prazni kapeli kopalnice se je bela potonika s cvetnimi lističi, nanagloma namočenimi v karminast tuš, na zraku sušila kot sveže naslikana slika. Jutranja svetloba, ki je lila skozi odprtine bambusovih rešetk, je stene obsipavala s kresničkami, in, preplavljena z mavričastimi zajčki vitraža, je za trenutek pomislila, da je v katedrali.«

 

LILIA: MODRA RACA

KUD Sodobnost International, 2022

Modra raca je slikanica, ki se ti zasidra globoko v srce. Poetična zgodba, ki jo krasijo preproste mehke črno-belo-modre ilustracije, pripoveduje zgodbo o zapuščenem krokodilčku in modri raci, ki ga najde in vzame za svojega. Med njima se splete pristna vez. Skozi knjigo spremljamo rojstvo ljubezni, krokodilčkovo odraščanje in postopno staranje mame race, ki začne vedno bolj pozabljati … Krokodilček, ki je zdaj že ogromen krokodil, jo ne glede na težave, vztrajno in ljubeče neguje. Sedaj on skrbi zanjo, kot je ona zanj, ko je bil otrok. Ganljiva pripoved o neustavljivi moči ljubezni, ki na zanimiv in razumljiv način mladim bralcem predstavi dve življenjski temi: posvojitev in staranje.

Iz knjige:

»Vonj vetra. Vonj listja. Modra raca se je spominjala vseh vonjev gozda. Se spomniš tega kraja, mama? Modrega ribnika, kjer sva se prvič srečala …«

 

ŠTEFAN, ANJA: ŠTIRI ČRNE MRAVLJICE: Od jutra do jutra

Mladinska knjiga, 2022

Ilustracije: Tomaž Lavrič

Že leta 2007 je pri Mladinski knjigi v zbirki Čebelica izšla slikanica Štiri črne mravljice vsestranske ustvarjalke Anje Štefan z ilustracijami Zvonka Čoha, ki je postala priljubljena pri odraslih in otrocih ter pogosto branje za Bralno značko. V letu 2014 so pravljice iz zbirke v režiji Martine Maurič Lazar zaživele tudi v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Avtorica je pravljično zbirko sedmih kratkih zgodbic o mravljicah razširila z novimi in tokrat prvič združila moči z ilustratorjem Tomažem Lavričem. Nastala je čudovita knjiga, ki je vsaj toliko, kot za otroke, če ne bolj, primerna tudi za odrasle in je lahko tudi zelo lepo darilo. Izbrušena in humorna, polna bistroumnih razmislekov in večplastnih sporočil, poetičnih razmislekov o (so)bivanju v tem svetu. Kratke dogodivščine in pogruntavščine malih mravljic so v svoji preprostosti in jasnosti tudi izjemno večplastne in nam dajo snov za razmišljanje. Čeprav so humorno zasnovane in mestoma rimane, rahlo zadišijo po basni. Vsaka se namreč zaključi z določenim sklepom, ki bi ga lahko razumeli kot moralni nauk, vendar popolnoma nevsiljiv, v kontekstu ljubek in smešen. Za vse ljubitelje življenja, lepe črte in besede …

Iz knjige:

»’Ljubim morje,’ je rekla prva.

‘Tudi jaz, že od nekdaj.’

 ‘Kako, kaj nismo na morju prvič?!’

 ‘Vse, kar ti je blizu, ljubiš že od nekdaj.’

 ‘Najbrž res. Morje je naš dom.’

 In so sklenile, da so v resnici morske mravlje. Morske mravlje niso navzven nič posebnega. Čisto take so kot druge. A navznoter… navznoter imajo srce, brezmejno kot morje.««

 

Besedilo oddaje Knjižni molj je pripravila Pia Marincelj Bregar, bibliotekarka iz Knjižnice Kočevje.

 

KNJIŽNI MOLJ

30. 9. 2022

 

Jonas Jonasson: Maščevanje je sladko. d. o. o.

Mladinska knjiga, 2022

V pripovedi priljubljenega, svetovno znanega švedskega pisca uspešnic se kar iskri od najrazličnejših intertekstualnih referenc iz sveta umetnosti, slikarstva, zgodovine in parodije aktualnih družbenih razmer. Victor Svensson si dolga leta vztrajno prizadeva, da bi se povzpel na vrh lestvice. Vseeno kakšne, tudi način ni pomemben. Zaposli se v umetnostni galeriji, kjer postane direktor. Njen lastnik Alderheim želi, da se poroči z njegovo hčerko Jenny, ki je skoraj dve desetletji mlajša. Victor temu ne nasprotuje, prevzame celo tastov priimek. Njegov vzpon v družbi pa ogrozi novica, da ima nezakonskega sina Kevina. Odloči se, da se ga bo znebil in ko dopolni 18 let, ga odpelje v Kenijo ter zapusti sredi ničesar, v savani. Da bi ga požrli levi, jasno.

Victor je slabih pet let prepričan, da je rešil težavo, ne ve pa, da je Kevina posvojil masajski vrač. Hitro je osvojil vse masajske spretnosti, nato pa se znašel pred tako intimno preizkušnjo, da ji ni kos. Rešitev najde v begu in ob vrnitvi na Švedsko v svojem stanovanju sreča Jenny – očetovo nekdanjo ženo. Ugotovita, da imata presenetljivo veliko skupnega – predvsem strast do umetnosti ter željo po maščevanju. Odločita se, da bo njuno maščevanje zares sladko in komedija se lahko razmahne v vsem besednem sijaju …

Odlična, zabavna, napeta zgodba, ki bo zagotovo navdušila ljubitelje Jonassonovih zgodb. Obenem pa je to branje, kjer razgibamo možgane, smejalne mišice ter se nevede naučimo marsičesa novega.

Odlomek iz besedila:

»Čeprav je lahko Kevin naštel več spretnosti kot Jenny, nobeden od njegovih talentov ni bil zares kompatibilen s Stockholmom. V zalivu Nybroviken v mestnem središču ni bilo nobenih krokodilov, kar je bilo bikov, vsa goveda pa so hodila po dveh nogah.«

 

Bonnie Garmus: Lekcije iz kemije

Učila, 2022

Elizabeth Zott je že od otroštva znanstvenica. V začetku šestdesetih let prejšnjega stoletja se trudi uspeti v docela moškem poklicu. Je nadarjena in bistra kemičarka, a njeni kolegi na Raziskovalnem inštitutu Hastings jo ne jemljejo resno in nanjo gledajo zviška samo zato, ker je ženska. Še najbolje se sčasoma ujame s slavnim Calvinom Evansom – genialnim kemikom, ki je bil že trikrat nominiran za Nobelovo nagrado. Neskončno se zaljubi v Elizabethin um in vse kaže, da sta se našli dve sorodni duši. A življenje ima z obema drugačne načrte.

Elizabeth se čez nekaj let znajde sama z genialnim otrokom, delo na inštitutu pa po sili razmer zamenja za filmski studio. S svojim kemijskim znanjem ustvarja  priljubljeno kuharsko oddajo Večerja ob šestih, a njeno srce si še vedno želi, da bi izpolnila svoje skrite želje …

Roman ameriške avtorice je upravičeno dobil naziv prvenec leta 2022. Odlikuje ga berljiv, privlačen, sočen slog pisanja. Podkrepljen je s humorjem, zabavnimi domislicami, z bodicami družbene kritike časa, v katerem se odvija. Liki so večplastni in zgodbi vdahnejo življenje. Prebrano kar kliče po napovedani televizijski priredbi in le upamo lahko, da bomo kmalu brali novo uspešnico Bonnie Garmus.

Odlomek iz besedila:

Od prvega dne, ko si je Elizabeth zavezala predpasnik in stopila na sceno, je bilo jasno, da ima tisto »nekaj«, tisto izmuzljivo všečnost. Vendar je bila tudi zelo stvarna – tako odkrita in preudarna je bila, da ljudje niso vedeli, kaj naj si mislijo o njej.«

 

Victoria Crossman: Kraljice

Morfemplus, 2022

Victoria Crossman je izkušena filmska kostumografka (delala je pri filmskih uspešnicah, kot so Harry Potter, Vojna zvezd, V iskanju dežele Nije, Corellijeva mandolina), obenem pa tudi otroška ilustratorka ter ljubiteljska zgodovinarka. Ustvarila je zanimiv biografski pregled žensk, ki so posegle po najvišjih položajih in nazivih. Knjiga je primerna za mlade bralce od druge triade dalje, predstavi pa najrazličnejše zanimivosti iz življenja tridesetih kraljic. Živele so v različnih časovnih obdobjih in na različnih celinah. Čeprav so od njih morda pričakovali, da bodo samo lepe in pohlevne, so si izbrale svojo pot. Prenekaterikrat so se uprle ustaljenim smernicam, vsem pa je skupno, da so bile kraljice. Avtorica na začetku poseže daleč v preteklost, nekje v leto 3150 pr. Kr., ko je kraljica Neithotep s poroko združila kraljestvo Zgornjega in Spodnjega Egipta. S tem so bili postavljeni temelji civilizacije. V nadaljevanju sledimo kratkim biografijam in najrazličnejšim zanimivostim iz življenja na dvoru, kot so denimo oblačila, skrb za videz, kraljevske krone, palače, potovanja, kronski dragulji, veličastne poroke pa tudi krvavi boj za oblast, okrutnost ter žalosten propad nekaterih kraljevih rodbin.

Zbrane biografije so verodostojen prikaz za mlade, ki šele vstopajo v svet zgodovine, njenih veličastnih zgodb, spletk in usodnih naključij. Dopolnjujejo ga bogate, številne celostranske ilustracije in je odlično izhodišče za nadaljnje raziskovanje bogate preteklosti človeštva.

Odlomek iz besedila:

»Leta 1889 je Margareta Savojska s soprogom, italijanskim kraljem, Umbertom I., obiskala Neapelj. Neki kuharski mojster je ob tej priložnosti ustvaril pico v barvah italijanske zastave – rdeči, beli in zeleni – s paradižnikovo omako, mocarelo in baziliko. Kraljici na čast jo je poimenoval pica margarita.

 

Kimberly McLeod: Zabavno in preprosto ustvarjanje z odpadnimi materiali

Mladinska knjiga, 2022

Čez poletje se nam je zagotovo nabralo kar precej odpadnega materiala, ki čaka, da ga bodisi dokončno odvržemo v smeti bodisi ponovno uporabimo. Ustanoviteljica spletne skupnosti The best ideas for kids Kimberly McLeod je prav za takšne materiale ustvarila simpatičen, ekološko naravnan ustvarjalni priročnik. V sedmih poglavjih tako najdemo ideje za izdelke, ki jih ustvarimo iz papirnatih rolic, jajčnih škatel, starih časopisov in odpadnega papirja, kartonske embalaže, sladolednih palčk, steklenih ali plastičnih kozarcev ter druge raznovrstne embalaže, ki se skriva po kotičkih naših stanovanj. Zahtevnost izdelave ima širok razpon, zato lahko s pomočjo odraslih čudovite izdelke naredijo že vrtčevski otroci, otroci od 1. triade dalje pa tudi samostojno.

Vzemimo predstavljene ideje kot izziv in izhodišče, da pobrskamo za odsluženimi predmeti in materiali ter jim vdihnimo novo življenje in nov namen.

Odlomek iz besedila:

»Stare kozarce za vlaganje spremeni v pravljično prazgodovinsko deželo. S terarijem si lahko popestriš sobo ali pa ga podariš prijatelju, ki je nor na dinozavre. Če se ne spoznaš na vrtnarjenje, imaš zdaj priložnost, da se naučiš, kako skrbeti za rastlino.«

 

Majda Hostnik: Vrtec pri stari mami

Družina, 2022

Pavčkova pesem pravi, da je stara mama tista, ki streže vnukom in loncem. Ena od njih je upokojena učiteljica Majda Hostnik, ki je spisala priročnik, v katerem podeli veliko praktičnih napotkov in idej za kakovostno preživljanje časa s predšolskimi malčki. Med drugim opiše, kako poteka delovni dan, kako vanj vključiti petje, pripovedovanje zgodb in sprehode v naravo v različnih letnih časih. Predstavi didaktične igre, za deževne dni ponudi igre, ki se jih lahko igramo v stanovanju, ob lepih dneh pa izkoristimo predloge za igro na prostem. Ne pozabi niti na ustvarjanje z različnimi materiali ter na ideje za polepšanje različnih praznovanj. Za piko na i so nasveti, kako malčke učinkovito uvesti v začetno opismenjevanje.

Priročnik odseva dolgoletne izkušnje srčne učiteljice, ki je z veseljem in navdušenjem poučevala 38 let. S pridom ga bodo lahko uporabljali tako starši, stari starši ter vsi, ki se ukvarjajo z vzgojo otrok.

Odlomek iz besedila:

»Menim, da lahko ljubezen, potrpežljivost ter znanje babic in dedkov veliko pripomorejo k vsestranskemu razvoju otroka. Babice in dedki se zaradi že utečenih življenjskih situacij lahko v polnosti razdajajo vnukom.«

Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.