KNJIŽNI MOLJ
21. 2. 2025
Tabea Bach: Nebo nad solinami
Mladinska knjiga, 2024
Nekdanja operna dramaturginja, ki se je povsem posvetila pisanju, navdih za svoje romane odkriva na številnih potovanjih po svetu. Bralce je osvojila s trilogijo Otok kamelij, nova trilogija pa se odvija na atraktivnem kanarskem otoku La Palma. Nebo nad solinami je drugi del, v njej pa spremljamo nadaljevanje zgodbe, ki se je začela v romanu Sonce nad solinami.
Julija, ki je pustila službo chefinje v nagrajeni nemški restavraciji, je srečo našla prav na La Palmi. Pripravlja se na odprtje podeželskega gostišča Solni cvet, ljubezensko srečo pa je našla v Alvarovem objemu. Življenje bi bilo popolno, če ne bi na otoku prebival tudi Julijin brat Jens. Ta je s svojim arogantnim obnašanjem in nadutostjo trn v peti vsem domačinom. Za nameček se z Alvarovim sovražnikom dogovarja za odprtje velikega turistično-potapljaškega centa. Stal naj bi na neokrnjenemu delu obale, s čimer bi nepopravljivo škodoval krhkemu ravnovesju v ekosistemu in uničil Alvarove soline. Julija pa se zopet znajde v precepu. Ji bo uspelo dokazati svojo lojalnost moškemu, ki ga ljubi in domačinom ali bo za vedno ostala le tujka in sestra nepriljubljenega Nemca?
Prijetno branje nas odpelje po čudoviti otoški pokrajini in zdrami čute z opisi izbrane kulinarike.
Odlomek iz besedila:
Julija je kot vsakič, ko je prišla na ta mirni kraj, občudovala njegovo lepoto. Na skoraj črni skali ognjeniškega izvora so se kristali soli na robovih bazenov bleščali kot drobci diamantov. V nekaterih bazenih se je voda rdečkasto svetlikala, in sicer zaradi mikroskopsko majhnih alg, ki sodelujejo v procesu razgradnje in sol obogatijo z dragocenimi minerali. V drugih, kjer je bila koncentracija soli že visoka, se je voda lesketala mlečno belo ali v barvi vanilije, zato so bile soline od zgoraj kot sodobna abstraktna umetnina. Med bazeni so kamnite steze, po katerih je mogoče priti do posameznih predelov, že požeta sol pa je bila v enakomernih razmikih nakopičena v svetlo bele stožce, ki so ustvarjali privlačen kontrast črnemu ozadju.
Jørn Precht: Hildegarda iz Bingna
Učila, 2024
Življenje Hildegarde iz Bingna se je izteklo že pred mnogimi stoletji, a njena velika osebnost in znanje, ki ga je zapustila, živita naprej. Nemški pisatelj in scenarist Jørn Precht jo je spoznal ob poslušanju vokalne glasbe, ki jo je ustvarila v 12. stoletju. Ob prebiranju njenega življenjepisa pa se mu je porodila želja, da bi tudi sam napisal roman o tej izjemni ženski svojega časa.
Bralci jo srečamo v letu 1136, ko je še bivala v samostanu Disiboden. Že kot otrok je pogosto doživela mistična zamaknjenja, prav tako pa jo je navduševala moč narave in zdravilnih zelišč. Natančno jih je preučevala in z njimi pomagala številnim. Njene soredovnice so jo izvolile za opatinjo, sčasoma pa je Hildegarda začutila, da je poklicana k ustanovitvi samostojnega, ženskega samostana. Ob tem pa je kot ženska naletela na številne ovire.
Pisatelj je na podlagi številnih virov spisal prepričljiv biografski roman, ki to veliko mistikinjo, zdravilko, opatinjo in eno najvidnejših osebnosti srednjega veka prikaže v povsem človeški luči. Zgodbo popestrijo tudi številne druge osebnosti in resnični zgodovinski dogodki. Pika na i pa je dramatična ljubezenska zgodba, ki se spleta med Hildegardino laično kletarko Elizabeth in vitezom Siegerjem.
Pripoved, ki bo navdušila vse ljubitelje zgodovinskega branja.
Odlomek iz besedila:
»Če dolgo zreš v zeleno površino, vse dokler ne dobiš vlažnih oči, se té ob pogledu na zelenje spet očistijo in zbistrijo. Sancta viriditas!«
»Kaj hočete povedati s tem?«
»Sveta zelena, srčna moč vseh nebeških skrivnosti. Če se ozreš naokoli, boš vsepovsod v stvarstvu prepoznala to mogočno zeleno moč. Prihaja iz večnosti. Nebo, zemlja in vse lepo je ustvarjeno iz té jasne zelene! In iz nje je tudi plašč, ki ga nosi ženska podoba božje modrosti v mojih videnjih.«
Madeline MacKinnon: Hrana za hormonsko ravnovesje
Mladinska knjiga, 2024
Hormonske motnje so v razvitem svetu pogost pojav in lahko močno vplivajo na kakovost življenja. Nutricionistka in specialistka klinične prehrane Madeline MacKinon pa na svoji kliniki s tečaji in predavanji ozavešča ženske po vsem svetu, da je ključ do hormonskega ravnovesja prav prehrana. Ta je namreč ena od najdostopnejših in najbolj učinkovitih načinov za uravnavanje hormonov.
Na podlagi izsledkov znanstvenih študij in številnih izkušenj svojih strank je pripravila priročnik z recepti za uravnavanje sedmih različnih hormonskih tipov. V njem najdemo praktične in dostopne rešitve za pogoste hormonske motnje, kot so pomanjkanje progesterona, težave s ščitnico ali adrenalno izgorelostjo. Bralcem pojasni, kako optimalno sestaviti obroke in izoblikovati zdrav način prehranjevanja. Pika na i pa so fotografije slastnih jedi, ki kar kličejo k preizkušanju v kuhinji.
Odlomek iz besedila:
»Prekinitveni post je priljubljen dietni trend, toda za ženske morda ni najprimernejši. Večina študij o prekinitvenem postu je bila izvedena na moških in vse več je dokazov, da ima ta dieta na ženske drugačen učinek. /…/ V prvih dveh urah po prebujenju pojejte beljakovinsko bogat zajtrk. To pomaga uravnati krvni sladkor in preprečevati hlepenja čez dan.«
Thomas Erikson: Obkroženi z lažnivci
Učila, 2024
Slovenski pregovor pravi, da ima laž kratke noge, a vendar se z lažmi v takšni ali drugačni obliki srečujemo vsak dan. Prav zato je priročnik nekdanjega svetovalca za menedžment Thomasa Eriksona tako dobrodošel. V njem namreč ponuja načine, kako prepoznati laž, razkriti lažnivca in kako mu povedati resnico.
V svojem prvencu Obkroženi z idioti je Erikson razvil štiribarvni vedenjski model, ki ga je kasneje razširil še na druga področja. V tem priročniku tako bralcu na podlagi modela odpre vrata v svet manipulacij, neznanega, prevar in laži. A razumevanje najrazličnejših vzgibov, zakaj lažejo tako posamezniki kot institucije, mediji, gospodarstvo, ni enostavno. Gre za dvorezen meč. Včasih lažemo zaradi osebne koristi, drugič pa zgolj zato, da si zagotovimo začasen mir pred kruto resnico. Prav vse laži pa prej ali slej prinesejo negativne posledice.
V značilnem, humornem in poljudnem slogu Erikson na številnih primerih pokaže, zakaj zavajanje tako pogosto uspe in predvsem, kako ga prepoznati in se mu izogniti. Svoje delo pa zaključi s pomenljivo mislijo: na svetu bi bilo lažje živeti, če bi dejstva ostala dejstva in bi jih bilo manj preprosto izkrivljati.
Odlomek iz besedila:
»Izraz ‘lažne novice’ se je v zadnjih letih tako razširil, da je postal modna beseda v politiki, medijih in javnem dialogu. Čeprav so dezinformacije in propaganda stare toliko kot človeška komunikacija, so se z digitalno dobo bistveno povečali hitrost, obseg in doseg zavajajočih zgodb. /…/ Ali so lažne novice nov pojav? Nikakor ne. Učeni Evropejci so dolgo časa verjeli, da v Indiji raste poseben sadež, in sicer, da na drevesih rastejo majhni, okusni jagenjčki. Rastlino so opisovali v številnih virih. A sčasoma so ljudje ugotovili, kar bi moralo biti jasno že od samega začetka – da rastlina ne obstaja. Kakšen šok! Omenjena lažna novica je bila razmeroma neškodljiva.«
Želimo vam, da boste v dneh, ki so pred nami, obkroženi z iskrenimi ljudmi, notranje ravnovesje pa naj vam pomaga najti dobro branje. Najdete ga na policah Knjižnice Kočevje.
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.
KNJIŽNI MOLJ
7. 2. 2025
Paulo Coelho: Maktub
Učila, 2024
Priljubljen brazilski pisatelj, ki je srca bralcev širom sveta osvojil z uspešnico Alkemist, je svoj opus dopolnil z zbirko kratkih zgodb Maktub. Gre za kolumne, ki so med letoma ’93 in ’94 izhajale v kulturni prilogi brazilskega dnevnega časopisa. V preizkušenem slogu nam Coelho postreže z navdihujočimi zgodbami, ki odstirajo tančice življenja in odpirajo notranje svetove. Posebej izpostavi, da ne gre samo za zbirko nasvetov. V prvi vrsti je Maktub knjiga izkušenj, saj zajema temeljne, večne nauke človekovega bivanja in odpira poti za srečno, izpolnjeno življenje.
Zares srčno branje, ki ponuja priložnost za meditacijo dan za dnem, in v katerem odkrivamo vedno nove modrosti.
Odlomek iz besedila:
»Pojdiva do gore, kjer živi Bog,« je jezdec rekel tovarišu.
»Dokazati želim, da od naju ves čas nekaj hoče, obenem pa ne stori ničesar, da bi naju razbremenil.«
»Jaz grem tja, da dokažem svojo vero,« mu odvrne tovariš.
Ponoči sta prispela vrh gore in iz teme se je zaslišal glas: »Zajahajta konja, ki sta ju obložila s kamenjem s poti!«
»Vidiš?« je rekel prvi jezdec. »Po tolikšnem vzponu bi rad, da si naprtiva še večje breme. Nikakor ga ne bom ubogal!«
Drugi jezdec pa je sledil glasu. Ko sta se spustila z gore, se je razjasnilo in kamne, ki jih je s seboj vzel pobožni jezdec, so obsijali prvi sončni žarki. Bili so najčistejši diamanti.
Učitelj pravi: Božja pota so polna skrivnosti, a vedno delujejo v naš prid.«
Shari Low: En sam trenutek
Učila, 2024
Kar se zgodi v Vegasu, tam tudi ostane. Štirje nerazdružljivi prijatelji Gary, Colin, Eileen in Brenda so v mladosti doživeli izlet v Las Vegas, ki je bil prelomen za vse. Njihove poti so se ločile, spomini pa so ostali. Tri desetletja kasneje se sestri Zara in Milli trudita, da bi očeta in mamo presenetili s praznovanjem nepozabne obletnice poroke. Skrivaj načrtujeta, da skupaj odpotujejo v Vegas, kjer se bosta srečala s prijateljema iz mladosti – Garyjem in Eileen. Na pot vsi odidejo v pričakovanju nečesa, a včasih se največja presenečenja skrivajo v nas samih. Bralci se skupaj s pisano druščino književnih junakov podamo na nepredvidljivo, čustveno razburljivo potovanje. En sam trenutek lahko spremeni vse. Obenem pa nas zgodba spomni, da za vsakega pride čas, ko se mora odločiti, kako naj živi karseda izpolnjeno in srečno.
Odlomek iz besedila:
»Kako bi se lahko zahvalili mami in očetu, ki sta bila v njunih življenjih tako ljubeča, trdna, prijazna in razumevajoča stalnica? Zara ni bila prepričana, ali je Vegas prva predlagala ona ali Millie, ampak takoj ko je zamisel prišla na dan, sta bili obe za, še zlasti, ko je s pomočjo skromne dediščine po njuni ljubljeni babici lansko leto postala tudi denarno izvedljiva. Za potovanje bosta zapravili vse svoje prihranke, vendar sta menili, da je tako prav. Večino časa.«
Dan Lyons: Za božjo voljo, utihnite
Primus, 2024
Slovenski pregovor pravi, da je molk zlató. Žal pa smo se kot družba znašli v situaciji, da nam morajo raziskovalci pojasniti, zakaj in kako ta rek deluje. Ugotovili so namreč, da so ljudje, ki svoj čas posvetijo konkretnim pogovorom, in ne zgolj banalnostim, bolj srečni in zadovoljni.
Priljubljen predavatelj in strasten govorec Dan Lyons je bil večino svoje poklicne kariere tehnološki novinar, a predolg jezik in slabo obvladovanje vzgibov sta ga prevečkrat spravila v težave. Znašel se je na robu ločitve, kar ga je pripeljalo do tega, da se je odločil temeljito raziskati čezmerno govorjenje. Prišel je do ključnega spoznanja: vsi pridobimo, če začnemo govoriti manj, če se naučimo prisluhniti sogovorniku in predvsem – komuniciramo z namenom.
Na podlagi lastnih napak in izkušenj je namreč prišel do spoznanja, da je molčanje svojevrstna terapija, ki je dobrodejna za telo in duha. V odkritem, sproščenem in zabavnem slogu bralcem predstavi pet načinov, kako držati jezik za zobmi. Najpomembnejše je, da molčimo, kadar je to le mogoče, usvojimo moč premora, omejimo uporabo digitalnih omrežij, iščemo tišino in se naučimo poslušati. Na podlagi številnih primerov iz strokovne literature in vsakdanjega življenja pa odkrito opozori tudi na vse skrite pasti in težave, ki ob spreminjanju navad neizogibno sledijo.
Branje, ki vas bo zagotovo navdušilo, da boste govorili bolj premišljeno.
Odlomek iz besedila:
»V vsej človeški zgodovini še ni bilo hrupnejše dobe, postaja pa vse glasnejša. Naše telo ni narejeno za tako nenehno sprejemanje dražljajev iz okolja, zato to škodi našim možganom – dobesedno jim povzroča okvare – in nam preobremenjuje obtočila. Zaradi tega smo našpičeni, jezni, prepojeni s kortizolom in nekoliko čudaški. Da se lahko odpravimo na pot okrevanja, se moramo najprej rešiti iz tornada hrupa. Če se naučimo utihniti, pa ne bomo izboljšali le svojega življenja, temveč tudi življenje ljudi okoli nas – naših otrok, zakonskih partnerjev, prijateljev in sodelavcev. Širše gledano lahko ves svet postane boljši, če vsi le malo znižamo glasnost. Začuda pa tega ni tako lahko storiti.«
Anna Lembke: Dopaminska omama
Učila, 2023
Profesorica psihiatrije in medicine zasvojenosti, vodja Stanfordske klinike za medicino zasvojenosti in dvojne diagnoze dr. Anna Lembke ima bogate izkušnje z najrazličnejšimi oblikami zasvojenosti. S pomočjo zgodb svojih pacientov pokaže, kako hitro postanemo žrtev dopaminske odvisnosti. Potopoma osvetljuje nevroznanstvena spoznanja o nagrajevanju in bralce vseskozi uči, kako odkriti bolj zdravo ravnovesje med bolečino in užitkom. Priročnik odlikujejo praktični nasveti, ki jih ponuja za obvladovanje kompulzivnega pretiranega konzumiranja.
Priznana zdravnica pa bralce vseskozi prijazno spodbuja, naj znanost o želji kombiniramo z modrostjo o okrevanju.
Odlomek iz besedila:
»Nujno ugotovite, kako se popolnoma potopiti v življenje, ki vam je dano. Nehajte bežati pred tistim, pred čimer že poskušate pobegniti, in se raje ustavite, se obrnite in poglejte tisto, kar koli tisto že je. /…/
Če najdete ravnovesje in ga ohranjate, nagrade niso niti takojšnje niti trajne. Zahtevajo potrpljenje in ohranjanje. Pripravljeni moramo iti naprej, čeprav ne vemo, kaj nas čaka. Zaupati moramo, da se današnja dejanja, za katera se zdi, da nimajo nobenega vpliva na sedanjost, v resnici kopičijo v pozitivno smer, ki se nam bo razkrila neznano kdaj v prihodnosti. Zdrave prakse se dogajajo vsak dan.«
Paolo Coelho je v Maktubu zapisal misel: »Papir in svinčnik delata čudeže – blažita bolečino, oblikujeta sanje, dvigujeta moralo in vračata izgubljeno upanje. Beseda ima moč.« Preživite praznično obarvan vikend v dobri družbi, svoj vir navdiha in moči pa poiščite na policah Knjižnice Kočevje.
Tokratno oddajo Knjižni molj je pripravila bibliotekárka Špela Činkelj.