KNJIŽNI MOLJ

9.12. 2022

December je prazničen in vesel tudi v Knjižnici Kočevje. Pričeli smo ga z diplomskim večerom Svita Brudarja, nadaljevali na Ta veseli dan kulture, ko smo gostili Grajsko lutkovno gledališče Sevnica s predstavo za otroke Janko in Metka, v sredo smo uživali v potopisu z otoka Guadeloupe, včeraj pa smo se z otroki zabavali, ko smo poslušali, gledali, in ustvarjali ob zimski pravljici Prevelik pulover. Kar nekaj razredov osnovnih šol nas je že obiskalo v okviru projekta Rastem s knjigo, na pravljičnih uricah smo gostili skupine iz Vrtca Kočevje, kmalu pa bomo zopet obiskali Dom starejših občanov z bralno urico za varovance.

V torek, 13. decembra, vas ob 18. uri vabimo na drugo izmed treh predavanj Janeza Šubica o Ajurvedi, namenjenih predstavitvi preprostih spoznanj, ki bo tokrat posvečeno prehrani in prehranjevanju v sodobnem času v skladu z ajurvedskimi spoznanji.

Zopet vas lepo vabimo tudi k sodelovanju pri Bralni znački za odrasle 2022/23, otroke pa, da se pridružijo medvedku Beriju na njegovi dogodivščini spoznavanja poklicev.

Če še iščete popolno darilo za kakšnega knjižnega molja, ne pozabite, da ga lahko razveselite tudi z darilnim bonom za letno članarino v Knjižnici Kočevje, otroka pa z broško medvedka Berija, ki ju lahko kupite v knjižnici. V naslednjem tednu pa nam sledite na naši Facebook strani in Instagram profilu, kjer bomo pripravili decembrsko nagradno igro …

Tudi danes smo za vas izbrali štiri knjige, s katerimi si lahko popestrite preostanek leta 2022:

 

PLEČNIK.

Scenarij: Blaž Vurnik

Risbe: Zoran Smiljanić

Forum Ljubljana, Muzej in galerije mesta Ljubljane, 2021

Zbirka: Republika Strip

Ob 150-letnici rojstva Jožeta Plečnika je v sodelovanju Muzeja in galerij mesta Ljubljane in Foruma Ljubljana oz. revije Stripburger izšla stripovska biografija velikana slovenske kulture: Jožeta Plečnika.. Strip, zapisan v angleškem jeziku, pred nas razgrne nadvse bogat opus arhitekta, ki je v prvi polovici 20. stoletja s svojo arhitekturo močno zaznamoval videz slovenske prestolnice. Preko ilustrirane zgodbe sledimo arhitektovi ustvarjalni poti preko Dunaja, potovanja po Italiji in delovanja v Pragi do uresničenja številnih arhitekturnih in urbanističnih projektov v rodni Ljubljani, ki si je danes brez Jakopičevevega sprehajališča, Trnovskega pristana, Šuštarskega mostu, Tromostovja, Peglezna, Narodne in univerzitetne knjižnice, Žal ali Križank sploh ne moremo zamisliti. Scenarij Blaža Vurnika črpa iz bogate strokovne in znanstvene literature ter poglobljenega študija zapuščine, ki jo hrani Plečnikova hiša, iz česar je ustvarjena večplastna zgodba o Plečnikovi osebnosti in njegovih delih. Tako v stripu dodobra spoznamo tudi osebne poglede umetnika na arhitekturo, njegovo naravo in značaj ter miselni svet intelektualca, ki je bil pravi mojster v ustvarjanju svojstvenih arhitekturnih vizij. V pripoved so vpleteni tudi odzivi okolice na Plečnikova dela ter dogodki, ki so zaznamovali njegovo življenje. Zoran Smiljanić je scenarij mojstrsko prelil v strip ter se pri tem še posebej posvetil natančnemu izrisovanju Plečnikove arhitekture in vseh njenih raznolikih detajlov, po katerih je mojster tako slovel.

Iz knjige:

„My father Andrej was a cabinet maker. He was a craftsman who made useful and beautiful things. After all, useful things need to be beautiful too – and vice versa.“

 

HENN, CARSTEN: SPREHAJALEC KNJIG

Prevod: Nataša Hrovat

Mladinska knjiga, 2022

Nemškega pisatelja Carstena Henna v domovini najbolj poznajo kot pisca kriminalk, zato roman Sprehajalec knjig odstopa od njegovega siceršnjega žanra. Avtor se je s toplo zgodbo, hvalnicao knjigam in branju, ki jo je spletel okoli simpatičnih likov, zavihtel na vrh Spieglove lestvice in tam lani več mesecev kraljeval na prvem mestu.

Nihče drug ne zna tako dobro poiskati prave knjige za pravega bralca, kot zna to Carl Kollhoff. Knjigarnar z okornimi težkimi čevlji in klobučkom z ozkimi krajci zvečer, ko se knjigarna zapre, odnese knjige strankam, ki ne hodijo zdoma. Ker si ne more zapomniti njihovih imen, jih poimenuje po knjižnih junakih, na katere ga spominjajo. Tako se na večernih obhodih oglasi pri samotarskem bogatašu gospodu Darcyju, nuni Amaryllis, ki ne stopi iz samostana, gospe Nogavički, ki ne ve, kaj bi sama s sabo in pri Effi Briest, ki je nesrečna v zakonu. Nekega dne se Carlu na obhodu pridruži živahna devetletnica Saša in kmalu se mu pogled na ljudi, ki jim nosi knjige, povsem spremeni …

Iz knjige:

»Pravijo, da knjige same najdejo bralce – a včasih potrebujejo koga, da jim pokaže pot. Potrebovale so ga tudi na ta poznopoletni dan v knjigarni, ki se je imenovala Pri mestnih vratih, čeprav so bila mestna vrata oziroma njihovi ostanki, ki so se večini meščanov zdeli drzna umetnina, dobra tri križišča proč …«

 

MODERE, ARMELLE: PREVELIK PULOVER

Ilustracije: Djohr

Hiša knjig, 2022

Gospod Medved na mrzel viharni dan v skrinji najde topel babičin pulover. A glej ga šmenta, pulover mu je prevelik! Medved ga odreže in popravi, tako, da mu je ravno prav, preostalo volno pa podari svoji sosedi, gospe Jazbečevki. Ta iz ostankov pletenja izdela gamaše, preostanek pa izroči gospe Ježevki …. Ostanki puloverja tako potujejo od ene živali do druge, dokler najmanjših nitk ne prejme gospod Čriček. Ta iz njih izdela stenj za svečo. Prav tistega dne, na božični večer, pa medvedu zmanjka elektrike …

Topla in srčna slikanica, popolna za branje v prazničnih dneh, nas uči spretnosti ponovne uporabe, pomena deljenja, in tega, da se nam dobrota slej kot prej povrne, pa čeprav v obliki, kot je ne bi nikdar pričakovali …

Iz knjige:

»Na varnem v svojem brlogu, primerno okrašenem za ta čas, gospod Medved gleda skozi okno. Zunaj je vse belo. Če ga njegov medvedji spomin ne vara, takega viharja doslej še ni videl.«

 

ŠTAMPE, ŽMAVC, BINA: VSE-BINE SRCA

Ilustracije: Darka Erdelji

Založba Pivec, 2022

Slovenska literarna zgodovinarja, dr. Igor Saksida in dr. Dragica Haramija, sta letos ustvarila jubilejni izbor poezije, proze in dramatike ene najplodovitejših slovenskih ustvarjalk za otroke, Bine Štampe Žmavc, pospremljenih s pravljično poetičnimi ilustracijami Darke Erdelji.

Otroški svet preprosto živim in diham in verjamem vanj. Prepričana sem, da je v njem naša edina priložnost. Nič smeti, ponaredkov, instantkov in cenenih simplifikacij. Simplifikacij, o katerih tako radi govorimo, kadar je beseda o otroški literaturi. Nič poenostavitev, nič nepotrebnih pomanjševalnic, ampak potovanje, pripovedovanje in raziskovanje – sveta okrog nas, ljudi in živali, narave in besed. Besed, ki v sebi skrivajo toliko različnih pomenov in sporočil,” pravi avtorica, ki je bila za svoje izvirna, vrhunska otrokom prijazna dela že večkrat nominirana in nagrajena s prestižnimi nagradami.

Literatura v zbirki je razdeljena na tri razdelke: Pesmi v oblačkih prinašajo izbor pesmi, Ozvezdje pravljic izbor proze, Zastori večera pa odgrinjajo pogled v svet dramatike. Dodan je tudi izčrpen zapis o avtorici in njenem delu za mladino in odrasle z bibliografijo del.

Naj vas njene tople besede spodbudijo k skupnemu družinskemu branju in vas zazibajo v lep praznični čas.

Iz knjige:

»Belo v belem drobno sneži,

za okni vse tiho, pretiho se zdi,

na svet se spušča tišina

kot puhasta bela blazina …

 

Tihe so v snegu bele poti

ptic in muc in stopinje ljudi,

in ko v temi prižgo se luči,

se biser pri biseru v snegu blešči..«

 

Ne pozabite: v kolikor se vem zgodi, da pozabite naslov in avtorja opisanih knjig, pokukajte na našo spletno stran knjiznica-kocevje.si, kjer lahko najdete celoten arhiv tekstov oddaj Knjižni molj, opise posameznih priporočenih knjig pa lahko poiščete tudi pod zavihkom »Priporočeno branje«.

Pa prijeten vikend!

Besedilo oddaje Knjižni molj sem pripravila Pia Marincelj Bregar, bibliotekarka iz Knjižnice Kočevje

KNJIŽNI MOLJ

23.12. 2022

SPARKS, NICHOLAS: ZADNJA ŽELJA

Učila, 2022

Nicholas Sparks, mojster pisane besede, je zaslovel pred petindvajsetimi leti s svojim nepozabnim romanom Beležnica. Sledile so še mnoge druge uspešnice, ki so jih lepo sprejeli bralci po vsem svetu. Številne so dobile tudi filmske uprizoritve. V romanu Zadnja želja je osrednji lik Maggie Dawes – uspešna fotografinja in svetovna popotnica. Na vrhuncu moči jo ujame nadvse neprijetna diagnoza – melanom v četrtem stadiju. Zatočišče najde v svoji galeriji, usoda pa ji na pot pošlje mladega pomočnika Marka, za katerega pa se izkaže, da je več kot le skrben delavec. Maggie Marku zaupa svojo življenjsko zgodbo in med preživljanjem zadnjega božiča obuja spomine na prvo ljubezen ter odločitve, ki so jo zaznamovale za vedno.

Čudovita ljubezenska zgodba, ki v sebi skriva tisto nekaj več. Spodbuja nas, da razmislimo o smislu življenja in se odločimo, kaj bomo storili s časom, ki nam je še podarjen.

Odlomek iz besedila:

»Kaj naj naredi s temi zadnjimi dragocenimi tedni? In kaj sploh pomeni kakovost življenja, če živiš iz dneva v dan? Že zdaj spi več kot kdaj prej, ampak ali kakovost pomeni, da več spiš, da se potem počutiš bolje, ali da raje manj spiš in so potem dnevi daljši? Kako pa je z navadami? Ali naj se sploh naroči pri ustnem higieniku? Ali naj poplača minuse na kreditnih karticah ali naj na veliko zapravlja? Ker … ali je sploh pomembno? Ali je sploh kar koli še pomembno?«

SERLE, REBECCA: ČEZ PET LET

Mladinska knjiga, 2022

Dannie Kohan je pri osemindvajsetih ambiciozna korporacijska pravnica. Pripravljena je na odločilen razgovor za sanjsko službo v najboljši pravni pisarni v mestu. Njen izbranec David je zagret investicijski bančnik, s katerim se zdi, da sta sanjski par. 15. december je. Povabi jo na čudovito večerjo in po pričakovanjih sledi sanjska zaroka. Vse je videti popolno, dokler se ne prebudi v neznani postelji, nekje na drugem koncu mesta, natanko čez pet let, na isti dan, v letu 2025. Ob njej pa je neznanec, ki jo pozna. Zdi se, da je celo njen zaročenec. Ko se prebudi nazaj v resničnost, Dannie napne vse sile, da bo z Davidom ob strani dosegla svoje poklicne in zasebne sanje. Svet se ji ustavi, ko ji njena najboljša prijateljica predstavi Aarona. Prav tistega neznanca, ob katerem se znajde v prihodnosti – čez pet let.

Nenavaden, poseben ljubezenski roman, ki na prvo mesto postavi ljubezen med prijateljicama iz otroštva. Spodbuja nas, da prevprašamo svoj odnos do na videz srečne, popolne ljubezni. Včasih je lahko le prikladen izgovor za sobivanje v izpraznjenem odnosu brez prave perspektive.

Branje, ki vas ne bo pustilo ravnodušne!

Odlomek iz besedila:

»Nazadnje mi je zastavil še slovito vprašanje. Tisto, na katero se vedno pripraviš, ker ga vedno zastavijo. Kje se vidite čez pet let? Zajela sem sapo in mu samozavestno zrecitirala odgovor. Pa ne samo zato, ker sem ga vadila, temveč zato, ker je bilo vse res. Vedela sem. Od nekdaj sem vedela.«

BALDINI, LAURA: SANJE O LEPOTI

Učila, 2022

Zgodba, v kateri si je pisateljica privoščila veliko umetniške svobode, deloma odstira pogled v življenje ene od izjemno sposobnih poslovnih žensk. V reviji Time so jo, kot edino žensko, uvrstili med dvajset največjih poslovnih genijev dvajsetega stoletja. A pot do zvezd ni bila lahka.

Mati male Esty Mentzer je iz Madžarske pred prvo svetovno vojno pobegnila v Ameriko. Deklico je stric John kot nekdanji lekarnar navdušil za izdelovanje različnih krem, mazil in drugih lepotil. Ime pa je sčasoma spremenila v francosko, imenitno zveneče Estée. Svojo univerzalno kremo za ženske je sprva prodajala na plažah Coney Islanda in že zgodaj spoznala Josepha Lauterja oz. Lauderja, kar je bil njegov izvorni priimek avstrijskih korenin.

Estée je vse življenje sanjala o lepoti, slavi in bogastvu. Želela si je, da bi se ženske počutile lepe vsak dan – ne za moškega, ampak zase. Lepote ni le prodajala ampak jo je tudi utelešala. Z vztrajnim delom in trmo ji je uspelo postati vrhunska poslovna ženska, a za to je morala plačati visoko ceno …

Prijetna, delno biografska pripoved, ki nas spomni, da je za vsakim uspehom skritega veliko truda, odrekanja in nenazadnje drznosti, da si upamo slediti svojim sanjam.

Odlomek iz besedila:

»Kdor si vzame čas zase, se ima rad. In če se ima ženska rada, izžareva lepoto, ki prihaja od znotraj.«

AFSHAR, TESSA: NILSKI DRAGULJ

Družina, 2022

Roman o iskanju očeta je priznana ameriška pisateljica iranskih korenin napisala na pobudo bralke – mlade Afroameričane, ki se je spraševala, ali bo Tessa kdaj ustvarila lik, ki ji bo po zunanjosti podoben. Rodil se je lik Chariline – po materi Rimljanka, po očetu pa Kušitka, zato je njena polt podobna barvi cimeta. Dedek zveze s temnopoltim Kušitom ni odobraval, zato sta se po skrivni poroki Charilinina starša za vedno ločila. Deklica je ob rojstvu izgubila še mater in vse življenje verjela, da je tudi oče mrtev. Neke noči po naključju presliši, da je v resnici še živ. Chariline je odločena, da bo tvegala vse in se skrivaj odpravila na nevarno potovanje v Rim. Poiskat želi materino prijateljico in izvedeti, kdo njen oče sploh je. Vtihotapi se na ladjo trgovca Tea, čigar zgodba je opisana v romanu Tatica iz Korinta. Tako Teo kot Chariline v sebi nosita neizbrisne brazgotine. Le z Božjo pomočjo jih bosta lahko sprejela in našla notranji mir ter novo, nesluteno srečo.

Čudovit zgodovinski roman, ki prinaša globoko sporočilo o moči vere, upanja in ljubezni.

Odlomek iz besedila:

»Morda nimaš brata ali sestre. Ne vem, ali boš kdaj našla očeta. Nekaj pa vem. Ker lahko Boga imenuješ Abba, Oče, nikoli nisi sama. Tvoj zemeljski oče te je morda zapustil. Morda je to storil namenoma. Tvoj nebeški Oče te ne bo. Vse dni bo ostal s teboj. In ko je on s teboj, imaš polnost veselja, globok mir, naklonjenost in milost.«

Pred vrati je najlepši čas v letu – čas pričakovanja in božičnih skrivnosti. Naj vsakdanje hitenje ostane pred vrati in naj se misli umirijo. Želimo vam doživete, mirne božične praznike, drobna presenečenja pa naj pričarajo male radosti. V novem letu, ki nam gre naproti, si privoščite obilo dobrega branja. Najdete ga v vaši Knjižnici Kočevje.

Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.