vabilo NE POZABITE MOJSTROV - MICHAEL RUPPE (1863-1951)

Knjižnica Kočevje vas v spodnje prostore vabi na ogled razstave Matjaža Matka:
NE POZABITE MOJSTROV – MICHAEL RUPPE (1863 – 1951)

Razstava bo na ogled od 16. oktobra do 30. novembra 2023.

Umetnost Michaela Ruppeja pozna danes malo ljudi in priznati moram, da so celo med poznavalci umetnostno-zgodovinske stroke redki tisti, ki o umetniku in njegovem delu vedo kaj več kot le nekaj skopih podatkov. Njegov umetniški opus je fascinanten. Še danes se na različnih portalih, pri zbirateljih ali antikvariatih najdejo njegova dela. Iz vsega tega ne moremo sklepati, da je umetnik prezrt. Njegova umetnost je še vedno prisotna med nami, le da tega nočemo videti. Ars longa, vita brevis.
                                                                                                                                                            – Matjaž Matko

Imamo kulturne tedne, kulturne zveze in združenja, kulturni dinar, kulturne dajatve, umetniška društva in društva umetnikov … Kljub toliko kulture pa je možno, da se je znani umetnik, katerega ime in dela so bila nekoč ponos naših umetniških razstav, postaral in popolnoma obubožal in zadnje dni svojega življenja vegetira v najhujši bedi. Koga mislimo s tem po nedolžnem revnim umetnikom? Slikarja in kiparja Michaela Ruppeja.

– povzetek iz časopisa Salzburger Nachrichten iz 5. marca 1951

Razstavo v občinskem letu Milana Butine sponzorirata Ministrstvo za kulturo RS in Občina Kočevje.

Lepo vabljeni k ogledu!