KNJIŽNI MOLJ

18. 2. 2022

WINN, RAYNOR: PREŽETA S SOLJO

Aktivni mediji, 2019

Če bi bili spomini na prehojeno jugozahodno obalno pot Velike Britanije samo to, bi bili le ena od mnogih popotniških zgodb. Raynor in Moth Winn pa sta se na tej 1014 km dolgi poti po 32 letih zakona znašla zaradi povsem drugih razlogov. Poleti 2013 sta zaradi naivnosti, prevelikega zaupanja in neznanja izgubila dom, premoženje, vir preživetja ter se znašla na cesti. Dobesedno. Za nameček so Mothu zdravniki diagnosticirali redko degenerativno bolezen možganov. Neozdravljivo, seveda. Svetovali so mu, naj se ne napreza, ne hodi preveč ter se izogiba hoji navkreber. Raynor in Moth nista mogla izgubiti ničesar več in odpravila sta se na pot, kjer sta izkusila vse, kar lahko doživi popotnik in brezdomec hkrati.

Izjemna, ganljiva, srčna zgodba, kakršno lahko napiše le življenje. Navkljub vsej žalosti, obupu, razočaranjem in krivicam, ki sta jih doživela zakonca Winn, nas spodbujata, naj nikoli ne obupamo, pa čeprav smo se znašli v še tako brezupnem položaju …

Odlomek iz besedila:

»Namesto da bi si med potjo uredila misli in skovala načrt, je pohod postal meditacija, umska praznina, ki so jo zapolnjevali zgolj slan veter, prah in svetloba. Vsak korak je imel svoj jek, svoj trenutek moči ali poloma. Tisti korak, in naslednji in naslednji in naslednji, je bil razlog in prihodnost. Vsaka grapa, iz katere sva splezala, je bila zmaga, vsak dan, ki sva ga preživela, pa razlog, da sva se prebila še skozi naslednjega. Vsak dih, ki nama je pljuča polnil s soljo, je spirala najine spomine, zgladil njihove robove in jih zlizal.«

MIKLAVČIČ, MILENA: KUHARSKE PRISMODARIJE ZA POBALINČKE IN BABICE

Založba Jutri 2052

Pisateljica in zbiralka zgodb, ki jo bralci poznajo predvsem po uspešni trilogiji Ogenj, rit in kače niso za igrače, je spisala prav posebno zbirko medgeneracijskih zgodb.

Vir navdiha je bila njena babica Francka, ki je v otroštvu pripovedovala mnogo zgodb, jo poučila o svetu in življenju ter z njo predvsem preživljala čas, ki se ji je globoko zasidral v spomin. Podobe iz preteklosti se prepletajo z dogodivščinami in prigodami, ki jih je doživela sama s svojimi vnuki in njihovimi prijatelji. Popestrijo jih preprosti recepti, ki jih lahko otroci pod nadzorom odrasle osebe pripravijo sami.

Čas, ki ga vnuki v otroštvu preživijo s starimi starši, je najlepša popotnica v svet odraslih, ali kot pravi pisateljica: »Življenje je takšno, da prej ali slej odrastemo, takrat pa nam nasveti, četudi skriti v zgodbah, še kako prav pridejo.«

Odlomek iz besedila:

»Že kar nekaj časa vam želim povedati zgodbo o predpasniku. Ja, ja, saj vem, muzate se, a nič zato. Ko si ga nataknem, sem res videti, kot bi ravnokar ušla iz kakšne zgodovinske čitanke, pa kaj?! Zame so kot nekakšni starodobniki, kajti če zaprem oči, se mi zdi, da še zmeraj dišijo po dobri kurji župci, svinjskih parkljih v sladki repi  in smoli, ki se je držala butar, s katerimi smo nekoč kurili peči.«

CASPARINI, KATIA: MAMI, ZNAM KUHATI!: KAKO SAMOSTOJNO PRIPRAVITI SLASTNE SLADICE PO METODI MONTESSORI

Hart, 2021

Malčki bi radi včasih v kuhinji ustvarili kaj čisto sami, pa ne vedo, kako. S priročnikom, ki je zasnovan po metodi Montessori, bo to zelo enostavno. V njem se skriva devet preprostih, a slastnih receptov. Uporabijo jih lahko otroci, ki še ne znajo brati in štejejo le s prsti ene roke. Tudi odmerjanje sestavin je preprosto – le z uporabo jogurtnega lončka ali jušne žlice. Vsi koraki pri delu so ponazorjeni s slikami, sestavine so osnovne, možnosti za popestritev pa veliko.

Preizkušen priročnik, ki je lahko spodbuda, da se otroci od tretjega leta dalje že lotijo samostojnega kuhanja, ob tem uživajo in nenazadnje ustvarijo nekaj, v čemer bodo uživali skupaj z odraslimi.

Odlomek iz besedila:

»Kuhanje otrokom prinaša več koristi. Pomaga izboljševati sposobnost osredotočanja. Spodbuja željo po neodvisnosti in gradi zaupanje v lastne sposobnosti. Pomaga otrokom, da so manj izbirčni in odklonilni do različnih vrst hrane.«

CHOWN, VICKI IN WALKER, KIM: DOMAČA ZELIŠČNA LEKARNA: ZDRAVILNI ZELIŠČNI PRIPRAVKI

Vita, 2021

Znanje o uporabi zdravilnih zelišč nam vedno pride prav, v zimskih mesecih pa še toliko bolj. V Domači zeliščni lekarni se združujeta tradicionalno znanje in sodobna znanstvena dognanja s področja zeliščarstva. Priročnik je zasnovan tako, da najprej dobimo vpogled v delovanje človeškega telesa, nato pa sledijo napotki, kako lahko okrepimo njegovo delovanje z uporabo zdravilnih zelišč. Prav tako v priročniku najdemo obilico preizkušenih in varnih receptov za izdelavo mazil, oljnih izvlečkov, krem, tinktur, čajev in sirupov.

Izkoristimo zimski čas in si naberimo znanje o uporabi zdravilnih zelišč, da bomo lahko prvo pomoč pri zdravstvenih težavah najprej poiskali v domači zeliščni lekarni.

Odlomek iz besedila:

»Imunski sistem otrok se šele razvija, zato so otroci bolj ranljivi za okužbe in alergije. Če to dejstvo prištejemo še tesnemu stiku z drugimi otroki v šoli in vrtcu, potem imamo občutek, da se nenehno ukvarjamo s kašljem, prehladom, smrkanjem in trebušnimi težavami. Vendar je lahko tudi drugače. Tako kot odraslim tudi otrokom pomaga pravilna prehrana in malce zeliščne podpore.«

Knjižnica Kočevje pa je bogatejša še za en pesniški biser, ki ga je spisal mojster vezane besede, Feri Lainšček. Drobna zbirka pesmi je izšla lani pri založbi Litera in nosi naslov Med nama je angel, ljubiteljem poezije pa prinaša 22 novih pesmi. Naj vam začetek vikenda polepšajo Ledene rože

Tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila bibliotekarka Špela Činkelj.


KNJIŽNI MOLJ

4. 2. 2022

MOEYAERT, BART: BRATJE

Sodobnost International, 2021

Dirkanje po stopnicah, tekmovanje v trenju orehov in igra o tem, kdo najdlje zadrži sapo, so samo nekatere zamisli, ki jih čisto običajno v igri počnejo bratje. Kaj pa, če je bratov sedem in je vseh sedem polnih domislic in lumparij? Potem sopotapljanje v banji in odprava na dno morja v kapsuli, imenovani Kopalnica, letna zborovanja črnih hlač in male vsakodnevne potegavščine prav tako nekaj čisto običajnega.

Gre za zbirko 42 kratkih zgodb, v katerih pisatelj opisuje svoje otroštvo s šestimi starejšimi brati. Zgodbe, polne humorja in bratovskih lumparij, je leta 2001 zbral v zbirki, za katero je prejel nizozemsko nagrado Wouterje Pieterse Prijs za najboljše mladinsko delo leta. V slovenščino je zgodbe prevedla Mateja Seliškar Kenda, v njih pa bodo uživali tako mlajši kot tudi starejši.

Eden najuspešnejših belgijskih mladinskih pisateljev Bart Moeyaert se lahko poleg številnih domačih in tujih nagrad ponaša še z nečim prav posebnim. Ker se je rodil kot najmlajši, sedmi sin, v neprekinjeni verigi sinov, je po belgijski tradiciji njegov boter sam kralj Baudouin I. Belgijski.

Odlomek iz knjige: »Pri nas se je oglasil kralj. Dolgo ni mogel ostati, ker ga je v avtu čakala kraljica, ampak nič hudega. Njeno veličanstvo me je najlepše pozdravljalo in mi želelo dolgo, zdravo življenje. »Pa mi je potem zapel?« sem vprašal, sede v postelji. »Mja,« so dejali moji bratje. »Mne,« je dejal moj oče. »Mje, ne, v bistvu ne,« je priznala moja mama. »Ni imel časa, drugače bi ti gotovo zapel.«

GOUGH, JULIAN: ZAJEC IN MEDVEDKA, SLAB VLADAR JE ŽALOSTNA STVAR

Ilustracije: Jim Field

Morfem, 2022

Čez zamrznjeno jezero, v Zajčevo in Medvedkino dolino prilomasti beli medved, ki ni prav nič prijateljsko razpoložen. Postati hoče kralj in od živali zahteva, da mu zgradijo palačo. Medvedka, ki vedno reši vse težave, poskuša s prijaznostjo prepričati belega medveda v sodelovanje, a bolj, ko je razumevajoča in ljubezniva, bolj zloben postaja beli medved. Zajec spozna, da mora tokrat za pomoč prositi nekoga drugega, nekoga bolj strašnega od strašnega belega medveda, nekoga, ki ga je pred časom spodil nazaj v Temačni gozd … Volka! Jim bo priskočil na pomoč ali bodo Zajec, Medvedka in ostale živali rešitev morale poiskati kje drugje?

To je že peta knjiga iz serije Zajec in Medvedka nagrajenega pisatelja, dramatika, pesnika, glasbenika in scenarista Juliana Gougha in ilustratorja Jima Fielda in nič manj zabavna od prejšnjih. Je zgodba o prijateljstvu in sovražnikih in o tem, kako premagati sovražnika, še bolj pa, kako premagati samega sebe.

Odlomek iz knjige: »Oh!« je rekel Voluhar. »Zdaj pa razumem! Biti pogumen ne pomeni, da ne poznaš strahu! Pomeni, da kljub strahu storiš, kar je treba …«

WILLEY, KIRA: DIHAJ KOT MEDVED

Ilustracije: Anni Betts

Primus, 2021

Najverjetneje smo se že vsi kdaj počutili, kot da nam primanjkuje energije, smo bili razdražljivi in nikakor nismo mogli biti pri miru. In potem smo nekajkrat globoko vdihnili in izdihnili in počutje se nam je hitro izboljšalo. Stres in tesnoba sta žal danes pogosta posledica prenatrpanih urnikov tudi pri naših otrocih, a na srečo je Kira Willey, v tej čudoviti zbirki vaj za čuječnost nanizala trideset simpatičnih vaj, ki so preproste in zabavne, predvsem pa pomagajo umiriti um in telo.

Raziskovanje čuječnosti in diha, pri čemer nam na pomoč priskoči cela vrsta živali je preprost način, ki pomaga otrokom izboljšati zbranost, sprosti tesnobo in spodbuja domišljijo. Ta živahno ilustrirana zbirka, z izjemnimi ilustracijami Anni Betts, nam ponuja celo vrsto zabavnih vaj za čuječnost, s katerimi lahko odpihnemo stran slabo voljo, pošiljamo dobre misli, se pretegujemo kot zaspan lev ali pa smo samo prijazni.

Odlomek iz knjige: »Predstavljaj si, da si drevo. Tvoje korenine segajo globoko v zemljo, tako da je tvoje deblo pokončno in močno. Tvoje veje segajo visoko proti nebu. Katero drevo si? Lahko si natanko takšno drevo, kot si želiš. Odloči se, kakšne barve so tvoji listi, kakšne so tvoje veje in kako visoko drevo si. V mislih si predstavljaj celotno drevo. Zapomni si: tvoje drevo ima močne korenine, s katerimi si varno zasidran v zemlji, in močne veje, ki segajo proti nebu.«

YAMADA, KOBI: NAJDI SVOJO VELIČINO

Ilustracije: Charles Santos

Založba BP, 2021

Kako življenju dati več življenja, nam skozi drobno knjižico čudes in znanj odkriva simpatični in nadvse prikupni mali raček, ki je na svet pokukal izpod svinčnika ilustratorja Charlesa Santosa. Knjižica najbolje prodajanega avtorja New York Timesa in ustvarjalca številnih navdihujočih knjig Kobija Yamade, je pravzaprav nekakšen opomnik in nam ponuja v razmislek, kako najti svojo veličino, ki smo jo morda skozi vsakdanje skrbi in obveznosti pozabili ali celo izgubili. Igrivi mali raček nas spodbudi, naj živimo bolj pogumno, cenimo vsak trenutek življenja in ga izkoristimo najbolje, kar lahko. Spomni nas, da je to naš čas in naše življenje in da smo sposobni neverjetnih stvari, če se obdamo z ljubeznijo in dneve napolnimo z malimi čudeži. Uresničijo se nam lahko celo najbolj divje sanje. Prav zares je vse mogoče.

Odlomek iz knjige: »Ne čakaj, da stvari postanejo lažje, preprostejše ali boljše. Življenje bo vedno zapleteno. Nauči se biti srečen zdaj. In vedi, da je ne glede na uro ali dan vedno najpomembnejši ta trenutek.«

Izbor knjig za tokratno oddajo Knjižni molj je za vas pripravila Tanja Mlakar Košir iz Knjižnice Kočevje.